Polska to kraj o niezwykle zróżnicowanym krajobrazie i bogatej historii. Każde z 16 województw ma swoją wyjątkową tożsamość i oferuje turystom wiele ciekawych atrakcji. W artykule przybliżamy charakterystyczne cechy poszczególnych regionów oraz przedstawiamy ich największe walory turystyczne. Zapraszamy w podróż po Polsce!
Różnorodność krajobrazu Polski
Polska to kraj zaskakująco zróżnicowany pod względem ukształtowania terenu. Można tu znaleźć góry, morze, jeziora, rzeki, niziny, wyżyny i kotliny. Dzięki temu każde województwo oferuje inne wrażenia i atrakcje. Na północy rozciągają się nadmorskie plaże, na południu wznoszą potężne szczyty Tatr. Centrum kraju zdominowały niziny, a na południowym zachodzie wypiętrzają się Sudety. To sprawia, że podróżując po Polsce, można doświadczyć niemal wszystkich typów krajobrazu.
Przewodnik po województwach
Dolnośląskie – ziemia krasnoludków i zamków
Dolny Śląsk urzeka malowniczymi górami, uzdrowiskami i zamkami. Góry, w tym Karkonosze i Sudety, to raj dla miłośników górskich wędrówek i sportów zimowych. W Karkonoszach znajduje się słynna Śnieżka, najwyższy szczyt w Sudetach. Region słynie także ze wspaniałych zamków i pałaców, jak choćby zamek Książ czy pałac w Wojanowie. Nie brakuje również urokliwych kurortów, np. w Polanicy–Zdroju. Ze zboczy Sudetów wypływają ciekawe formacje skalne, jak Błędne Skały. Nie można też zapomnieć o Krasie Sowich Gór, z jaskiniami, wywierzyskami i wodospadami.
Mazowieckie – serce Polski
Mazowsze to centrum Polski, obejmujące stolicę – Warszawę. W samym mieście zobaczyć można zabytki wpisane na listę UNESCO, jak Stare Miasto czy Łazienki Królewskie. Warszawa oferuje też nowoczesną architekturę, muzea i galerie. Poza tym warto odwiedzić Zamku Królewski w Warszawie – dawnej siedziby królów Polski. W pozostałej części Mazowsza znajdują się malownicze miejscowości letniskowe nad rzeką Bug oraz interesujące zabytki, jak Twierdza Modlin.
Małopolskie – brama do Tatr
Małopolska to przede wszystkim Tatry – najwyższe góry w Polsce, oferujące szlaki turystyczne i trasy narciarskie. W Zakopanem można skorzystać z wyciągów na Kasprowy Wierch. Małopolska to także Kraków ze starówką wpisaną na listę UNESCO. W mieście zobaczyć można Wawel, Sukiennice i Kazimierz. W regionie znajdują się również uzdrowiska, np. Krynica–Zdrój, oraz atrakcje kultury żydowskiej, jak Auschwitz.
Pomorskie – nadmorskie klimaty
Pomorze słynie z pięknych nadmorskich kurortów i Zatoki Gdańskiej. Najważniejsze miasta to Gdańsk, Gdynia i Sopot. W Gdańsku koniecznie trzeba zobaczyć Starówkę i Długi Targ. Sopot przyciąga turystów najdłuższą w Polsce Molo. W regionie znajduje się również Słowiński Park Narodowy ze słynnymi wędrującymi wydmami. Na północy leży Półwysep Helski z latarnią morską.
Śląskie – przemysłowa historia i górskie trasy
Śląsk kojarzy się z bogatą historią górnictwa i przemysłu, którą poznać można w industrialnych skansenach. Jednak region oferuje też górską przyrodę – liczne szlaki prowadzą przez Beskidy i Sudety. Typowo górskim miastem jest Wisła, z której wyjeżdża się na narty. Stolicą województwa jest zaś Katowice ze Strefą Kultury.
Wielkopolskie – kolebka narodu polskiego
Wielkopolska to kolebka państwa polskiego. W Poznaniu znajduje się Ostrów Tumski z katedrą św. Piotra i Pawła. W mieście warto zobaczyć też Stary Rynek. Region słynie także ze szlaków kajakowych na Warcie, rezerwatów przyrody oraz zamków i pałaców. Interesujące miejsca to np. Rogalin, Kórnik czy Gniezno. Wielkopolska to również urokliwe małe miasteczka z zabytkowymi rynkami.
Podkarpackie – dziedzictwo kultury Lemków
Podkarpacie zachwyca pięknymi Beskidami oraz Bieszczadami, gdzie znajduje się Bieszczadzki Park Narodowy. Można tu podziwiać dziką, górską przyrodę. W regionie ciekawą atrakcją są cerkwie i drewniane zabudowania kultury lemkowskiej. Do najważniejszych miast należy Rzeszów, a wśród uzdrowisk – Rymanów Zdrój i Polańczyk. Na Roztoczu warto zobaczyć malownicze wąwozy.
Kulturalne skarby województw
Muzea i zabytki w województwach
Województwa w Polsce szczycą się wspaniałymi zabytkami i muzeami prezentującymi dziedzictwo kulturowe. Wielkopolskie zachwyca poznańską katedrą i zamkami w Kórniku oraz Rogalinie. Na Śląsku można zobaczyć industrialne skanseny, a na Podkarpaciu – drewniane cerkwie. Podczas zwiedzania Mazowsza warto zajrzeć do Zamku Królewskiego w Warszawie. Z kolei Małopolska oferuje Wawel i starówkę Krakowa. Nie sposób wymienić wszystkich perł architektury każdego z regionów.
Festiwale i wydarzenia kulturalne
Oprócz zabytków, wiele województw organizuje ciekawe festiwale i wydarzenia kulturalne. W Krakowie odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej, a w Opolu – Festiwal Piosenki Polskiej. Legnica zaprasza na festiwal gitarowy Gitara+ , a Poznań na Malta Festival. Warszawskie Praga Południe to święto dzielnicy Praga, zaś Jarmark Jagielloński integruje Lublin. Te i wiele innych imprez sprawiają, że każdy znajdzie w Polsce region z ciekawą ofertą kulturalną.
Gastronomia regionalna jako atrakcja turystyczna
Smaki województw
Podróżując po Polsce, warto skosztować lokalnych specjałów każdego regionu. Na Podlasiu koniecznie trzeba spróbować kartaczy, a w Wielkopolsce – pyr z gzikiem. Śląsk słynie z rolad, Małopolska z oscypków, a Podkarpacie z biesiadnej kuchni z grzybami leśnymi w roli głównej. Pomorze kusi śledziami i rybnymi przysmakami. Dla łasuchów prawdziwą gratką będą faworki na Kujawach i szarlotka na Mazowszu. Odkrywając Polskę, warto skusić się na regionalne specjały.
Praktyczne informacje dla turystów
Komunikacja i dojazd do województw
Dojazd do województw ułatwia gęsta sieć połączeń kolejowych, autobusowych i lotniczych. Większość miast posiada dworce kolejowe i autobusowe, a część także lotniska. Dojechać można PKP Intercity, Polskim Busem, FlixBusem lub samolotami LOT–u. Coraz więcej województw ma też połączenia zagraniczne, np. z Niemcami, Czechami czy Słowacją. Dzięki temu podróżowanie po Polsce jest wygodne i szybkie.
Noclegi i gastronomia
Baza noclegowa jest dobrze rozwinięta. W większości miejscowości znaleźć można hotele, hostele, kwatery prywatne i agroturystykę. Ceny są przystępne, a standard zadowalający. Restauracje serwują dania kuchni polskiej i regionalnej. Posiłki można zjeść także w barach, kawiarniach oraz przy drogach w karczmach. Noclegi i jedzenie są łatwo dostępne w całym kraju.
Pogoda i najlepszy czas na zwiedzanie
W Polsce panuje klimat umiarkowany przejściowy, więc pogoda bywa zmienna. Lato (czerwiec–sierpień) to najlepszy okres na zwiedzanie, gdyż jest ciepło i słonecznie. Dobrą porą są też wczesna wiosna (kwiecień–maj) i wczesna jesień (wrzesień–październik). W górach lepiej wybrać się latem lub wczesną jesienią. Zimą w Tatrach świetne warunki narciarskie. Kalendarz imprez kulturalnych pomaga wybrać dogodny termin.