Styczeń to dla wielu osób szary i ponury miesiąc. Krótkie dni, niska temperatura i brak słońca potrafią dołować niejednego podróżnika marzącego o ciepłych krajach. Jednak nie wszędzie na świecie panuje w styczniu zimowa aura. Są miejsca, gdzie styczeń oznacza słońce, plażę i letnie temperatury. Gdzie warto wyjechać w styczniu, by uniknąć zimowej chandry?

Czym charakteryzuje się pogoda w styczniu na świecie?

Styczeń przypada na środek zimy na półkuli północnej i środek lata na południowej. Dlatego w wielu krajach panują skrajne warunki pogodowe. Mieszkańcy północnych krajów Europy i Ameryki Północnej muszą zmagać się ze śniegiem, ujemnymi temperaturami i krótkim dniem. Zgoła odmiennie wygląda sytuacja w Australii, Afryce czy Ameryce Południowej, gdzie panuje lato i wysokie temperatury.

Na półkuli północnej styczeń to zazwyczaj najzimniejszy miesiąc w roku. Temperatury rzadko przekraczają kilka stopni na plusie, a w wielu miejscach utrzymują się cały czas poniżej zera. Nie brakuje opadów śniegu i silnych wiatrów. Słońce świeci najwyżej kilka godzin dziennie. Taka aura panuje m.in. w Europie, Ameryce Północnej, północnych regionach Azji czy rosyjskiej części Syberii.

Styczeń na półkuli południowej oznacza środek lata z wysokimi temperaturami i dużą ilością słonecznych godzin. Termometry pokazują nawet 30-40 stopni Celsjusza w Australii, Afryce Południowej czy Ameryce Południowej. Dni są długie, a pogoda sprzyja plażowaniu. Dotyczy to np. Rio de Janeiro, Sydney czy Kapsztadu.

Jednak są miejsca na Ziemi, które łączą cechy półkuli północnej i południowej. Można w nich znaleźć ciepły klimat nawet w środku zimy.

Najlepsze kraje do odwiedzenia w styczniu dla miłośników ciepła

Azja to kontynent pełen kontrastów klimatycznych. Chociaż północno-wschodnie regiony Chin i Mongolii toną w śniegu, to kraje Azji Południowo-Wschodniej oferują plażową egzotykę.

Tajlandia

To jeden z najpopularniejszych kierunków zimowych wyjazdów. W styczniu temperatury w Tajlandii wahają się od 26 do 33 stopni Celsjusza, a słońce świeci średnio 8 godzin dziennie. Najlepsze plaże znajdują się wzdłuż wybrzeży Morza Andamańskiego i Zatoki Tajlandzkiej. Warto odwiedzić wyspy Phi Phi, Phuket czy Koh Samui. Styczeń to także dobry czas na trekking w dżungli, np. w Parku Narodowym Khao Sok.

Indonezja

To kraj-archipelag, gdzie znajdziemy wiele rajskich wysp o całorocznym, ciepłym klimacie. Na Bali, Javie czy wyspach Gilów styczniowe temperatury wynoszą 26-33 stopnie Celsjusza. Można plażować, nurkować w rafach koralowych lub zwiedzać świątynie. Warto dodać Indonezję do planu azjatyckiej podróży zimą.

Filipiny

Filipińskie wyspy to prawdziwy raj dla amatorów plażowania. W styczniu jest tutaj słonecznie i bardzo ciepło. Temperatury sięgają 30 stopni Celsjusza, a woda ma zazwyczaj 27-29 stopni. Filipiny słyną z pięknych, białych plaż i szmaragdowej wody. Wybierz się na Boracay, wyspy Visayas lub Palawan.

Afryka również ma sporo do zaoferowania podróżnikom pragnącym uciec od zimy. Kraje takie jak Maroko, RPA czy Namibia zachwycają nie tylko egzotyczną przyrodą i kulturą, ale też ciepłym klimatem.

RPA

To kraj o bardzo zróżnicowanym klimacie, jednak styczeń należy tu do najcieplejszych miesięcy. W Kapsztadzie, Durbanie i Johannesburgu słupek rtęci pokazuje 28-30 stopni Celsjusza. Można plażować, podziwiać dziką przyrodę i poznawać kulturę. Zobacz Przylądek Dobrej Nadziei, parki Krugera i Krügera.

Namibia

Jest trochę chłodniej niż w RPA, ale i tak bardzo komfortowo. Temperatury w styczniu wynoszą 25-30 stopni. Zachwyca tu piękna przyroda – wydmy Namibów, Fish River Canyon, parki Etoshy i Namib-Naukluft. Styczeń to dobry czas na safari i zwiedzanie.

Maroko

To północnoafrykańskie królestwo ma łagodny klimat. W Marrakeszu, Agadirze i Casablance temperatura powietrza sięga w styczniu 15-25 stopni, a woda ma około 20 stopni. Można spacerować wśród zabytków, zwiedzać medyny lub opalać się na plaży.

Ameryka Południowa kusi ciepłym klimatem, egzotyką i pięknymi plażami. Styczeń to tam środek lata, więc temperatury są wysokie.

Brazylia

To niemalże synonim plaż i kąpieli słonecznych. W styczniu na wybrzeżu temperatury wynoszą 25-30 stopni Celsjusza. Najlepsze plaże znajdują się w Rio de Janeiro, Salvadorze, Recife czy Fortalezie. Można też zwiedzać dżunglę Amazonii.

Argentyna

W styczniu jest lato, więc temperatury są wysokie. W Buenos Aires słupek rtęci pokazuje 28-32 stopnie Celsjusza. Oprócz stolicy, warto odwiedzić plaże w Mar del Plata czy przepiękny Iguazú z wodospadami.

Chile

Raj dla amatorów górskich wędrówek i miłośników win. Santiago i Valparaiso oferują styczniowe temperatury 25-30 stopni. Można zwiedzać winnice, podziwiać przyrodę w Patagonii lub wypoczywać nad Oceanem Spokojnym.

Co warto wiedzieć, planując podróż w styczniu?

Styczeń to dobrej pory na wyjazd do ciepłych krajów, jednak trzeba pamiętać o kilku kwestiach.

  • W wielu miejscach to szczyt sezonu więc ceny biletów i hoteli mogą być wyższe niż zwykle. Warto rezerwować z wyprzedzeniem.
  • W Azji i Ameryce Południowej odbywają się huczne karnawały, podczas których panują tłumy turystów. Jeśli chcemy uniknąć zatłoczenia, wybierzmy mniej popularne destynacje.
  • W Australii i Afryce Południowej styczeń to wakacje szkolne, co oznacza większą liczbę rodzin z dziećmi.
  • W styczniu występuje sezon deszczowy w Tajlandii, Indonezji i na Filipinach. Ulewne deszcze zdarzają się jednak sporadycznie.
  • Przed wyjazdem należy zapoznać się z lokalnymi zwyczajami i zasadami obowiązującymi w danym kraju, aby uniknąć problemów.

Styczeń to dobry miesiąc na wyjazd do ciepłych krajów Azji, Afryki i Ameryki Południowej. Należy jednak pamiętać o wzmożonym ruchu turystycznym i wziąć pod uwagę lokalną specyfikę. Z odpowiednim planowaniem można spędzić udane, słoneczne wakacje zimą w egzotycznych miejscach na świecie.

Dodaj komentarz