Wakacje to dla wielu Polaków najbardziej wyczekiwany okres w roku. Nic dziwnego, że starannie wybieramy miejsce, w którym spędzimy ten czas. Jakie kierunki są obecnie najpopularniejsze wśród rodaków? Przyjrzyjmy się bliżej trendom w polskich wyjazdach urlopowych.

Popularne kierunki wakacyjne Polaków

Grecja, Hiszpania i Turcja – oto trójca niekwestionowanych liderów, jeśli chodzi o zagraniczne wakacje Polaków. Te kraje od lat przyciągają największą liczbę polskich turystów. Nic dziwnego – oferują ładną pogodę, ciepłe morze, smaczną kuchnię i bogactwo zabytków.

Egipt również cieszy się niesłabnącą popularnością – szczególnie wśród osób, które szukają tanich wakacji all inclusive. Z kolei Chorwacja to ulubiona destynacja tych, którzy stawiają na bliskość i łatwy dojazd samochodem.

Najczęściej odwiedzane kraje przez Polaków

Jak wynika z danych, w 2018 roku najwięcej polskich turystów wyjechało do:

 • Grecji (2,5 mln)
 • Turcji (1,7 mln)
 • Egiptu (1,3 mln)
 • Hiszpanii (1 mln)
 • Bułgarii (1 mln)
 • Tunezji (0,9 mln)

Włochy, Chorwacja i Portugalia również plasują się w czołówce najchętniej odwiedzanych krajów przez urlopowiczów z Polski.

Najpopularniejsze miasta wśród Polaków

Jeśli spojrzymy na konkretne miasta i miejscowości, najwięcej Polaków wybiera:

 • Hurghadę – kurort w Egipcie ceniony za hotele all inclusive
 • Antalyę – tureckie miasto słynące z pięknych plaż
 • Rodos – grecka wyspa z mnóstwem zabytków i życia nocnego
 • Alanyę – turecki kurort ze świetną infrastrukturą
 • Zakynthos – grecka wyspa o bajecznych plażach i lazurowym morzu
 • Kreta – największa z greckich wysp, znana z plaż, gór i smacznej kuchni

Barcelona, Rzym czy Wenecja to z kolei ulubione miasta urlopowiczów, którzy stawiają na wycieczki po Europie.

Trendy w polskich wyjazdach wakacyjnych

W ostatnich latach widać pewne zmiany w preferencjach Polaków, jeśli chodzi o miejsce letniego wypoczynku.

Podczas gdy kiedyś bezkonkurencyjnie królowały wyjazdy do hoteli all inclusive w Egipcie i Turcji, teraz coraz więcej osób wybiera aktywny wypoczynek – zwiedzanie, trekkingi czy wycieczki rowerowe.

Rosnącą popularnością cieszą się też rejsy po Morzu Śródziemnym. Polacy chętniej niż kiedyś decydują się również na mniej oczywiste kierunki, takie jak Albania, Czarnogóra czy Macedonia.

Pandemia COVID–19 na pewien czas zupełnie zmieniła preferencje urlopowiczów – gdy podróże zagraniczne były utrudnione, większość Polaków spędzała wakacje w kraju. Jednak ostatnie lata pokazują, że nie zniechęciło to nas na stałe do wyjazdów za granicę.

Wyjazdy wakacyjne Polaków w kraju

Niektórzy z nas wolą jednak spędzać urlop w Polsce. Gdzie zatem najchętniej wyjeżdżają Polacy, którzy zostają na wakacje w kraju?

Niezmiennie od lat największą popularnością cieszy się Wybrzeże – zarówno kurorty, jak i spokojniejsze miejscowości. Dużym zainteresowaniem cieszą się również Beskidy, Bieszczady oraz Mazury – czyli góry i jeziora.

Coraz więcej osób wybiera też mniej oczywiste kierunki, jak Roztocze, Karkonosze czy Kaszuby. Urokliwe polskie miasteczka również przyciągają turystów.

Wybór miejsca wakacji a czynniki ekonomiczne

Wybierając cel wyjazdu wakacyjnego, większość z nas bierze pod uwagę również czynniki finansowe. Jak zatem kształtuje się zależność pomiędzy sytuacją ekonomiczną Polaków a wyborem miejsca letniego wypoczynku?

Ogólnie rzecz biorąc, im lepsza sytuacja materialna, tym chętniej wybieramy droższe i bardziej prestiżowe destynacje – jak Hiszpania, Francja czy Włochy. Jednak nawet w obliczu rosnących cen i inflacji, Polacy starają się nie rezygnować z wyjazdów wakacyjnych.

Po prostu poszukujemy tańszych ofert i promocji, zwłaszcza jeśli chodzi o hotele all inclusive. Wielu z nas decyduje się również na krótsze pobyty, aby zaoszczędzić.

Przyszłość wyjazdów wakacyjnych Polaków

Jakie trendy zarysowują się jeśli chodzi o przyszłość wakacyjnych podróży Polaków?

Eksperci przewidują, że będziemy nadal chętnie odwiedzać ulubione destynacje w Europie Południowej. Jednocześnie rośnie zainteresowanie egzotycznymi kierunkami, jak Tajlandia, Meksyk czy kraje Ameryki Południowej.

Być może znajdą się też nowe, jeszcze mało popularne destynacje, które zyskają uznanie polskich turystów? Na pewno warto śledzić trendy i próbować nowych miejsc! Niezależnie od kierunku, Polacy z pewnością nadal będą chętnie podróżować i zwiedzać świat.

Dodaj komentarz