Wakacje to dla wielu z nas najlepszy czas w roku. Beztroski odpoczynek, podróże, wrażenia – oto co kojarzy się z letnim urlopem. Jednak nim zaczniemy się relaksować, musimy zarezerwować noclegi, bilety i zaplanować wymarzone wczasy. Gdzie i jak to zrobić, by spędzić wakacje idealnie, bez stresu i po możliwie najniższej cenie? Opcji jest sporo, warto je poznać i porównać!

Tradycyjne biura podróży

Wciąż popularnym sposobem na zakup wycieczek są tradycyjne biura podróży. W Polsce działa ich bardzo wiele – zarówno sieci franczyzowe jak i niezależne, lokalne agencje.

Największe biura podróży w kraju to m.in. Rainbow Tours, TUI, Itaka, Coral Travel, Prima Holiday czy Sun & Fun. Posiadają one setki placówek w całym kraju. Przede wszystkim specjalizują się w imprezach zorganizowanych – oferują gotowe pakiety wycieczek w atrakcyjne miejsca na całym świecie.

Oprócz dużych sieci istnieją również mniejsze, lokalne biura podróży. Często specjalizują się w konkretnych kierunkach, np. wyjazdach narciarskich w Alpy czy wycieczkach po Europie. Warto szukać takich biur w swojej okolicy.

Jak wybrać odpowiednie biuro podróży?

Wybierając biuro podróży na wakacje, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy:

 • ubezpieczenie – sprawdź, czy biuro posiada gwarancję ubezpieczeniową na wypadek niewypłacalności
 • oferta – im większe biuro, tym więcej destinacji i hoteli w ofercie
 • opinie w internecie – przeczytaj recenzje od innych podróżników
 • doświadczenie – zaufaj sprawdzonym biurom działającym na rynku od lat

Rezerwacja wycieczki w biurze podróży daje pewność, że ktoś zadba o wszystkie szczegóły naszego wyjazdu. Warto rozważyć tę opcję, jeśli nie chcemy organizować urlopu samodzielnie.

Online travel agencies (OTAs)

Popularną alternatywą dla biur podróży są serwisy rezerwacyjne działające online, zwane OTAs (skrót z ang. online travel agencies).

Największe tego typu serwisy to m.in.:

 • Booking.com – największa na świecie platforma rezerwacji noclegów
 • Tripadvisor – serwis z opiniami o hotelach i restauracjach
 • Expedia – wyszukiwarka tanich lotów i hoteli
 • Travelist – polski serwis rezerwacji hoteli i wycieczek
 • Trivago – wyszukiwarka tanich noclegów na całym świecie

Porównanie usług OTAs

Serwisy OTAs umożliwiają łatwe porównanie cen noclegów w danym miejscu i wybór najlepszej oferty. Ich atutem są recenzje od innych podróżników, dzięki czemu można uniknąć rozczarowań po przyjeździe na miejsce. Wadą OTAs jest brak kompleksowej opieki – rezerwujemy tylko nocleg, a o inne kwestie musimy zadbać sami.

Bezpośrednie rezerwacje hoteli i biletów

Jeszcze inną opcją są bezpośrednie rezerwacje na stronach hoteli czy linii lotniczych.

Wystarczy wejść na stronę wybranego hotelu i dokonać rezerwacji poprzez formularz rezerwacyjny lub telefonicznie. Zwykle daje to dostęp do najlepszych cen i promocji. Należy jednak upewnić się, że rezerwujemy bezpośrednio u właścicieli obiektu, a nie pośredników.

Podobnie można zarezerwować loty – wchodząc na stronę linii lotniczych i rezerwując na ich platformie. Pozwoli to wybrać dogodne połączenia i skorzystać z ewentualnych promocji przewoźnika. Przed rezerwacją warto porównać oferty kilku linii.

Pakiety wakacyjne od linii lotniczych

Coraz więcej tanich linii lotniczych proponuje nie tylko loty, ale gotowe pakiety wakacyjne – lot + hotel.

Wśród przewoźników z pakietami wycieczek są m.in.:

 • Wizz Air – jego platforma Wizz Tours gwarantuje niskie ceny na wakacje
 • Ryanair – oferuje pakiety wakacyjne Ryanair Holidays
 • easyJet – posiada własną platformę easyJet Holidays

Pakiety od linii lotniczych warto brać pod uwagę ze względu na promocyjne ceny. Trzeba jednak zwracać uwagę na dopłaty np. za bagaż czy miejsce w samolocie. Porównując oferty, należy sprawdzić całkowite koszty imprezy.

Wypoczynek na własną rękę

Możliwe jest również całkowicie samodzielne zaplanowanie wakacji. Wymaga to więcej zaangażowania, ale daje pełną swobodę i elastyczność.

Coraz popularniejsze są portale z prywatnymi kwaterami, jak Airbnb. Pozwalają wynająć apartament lub dom na wybrany okres i cieszyć się wakacjami po swojemu.

Jeśli lubimy spontaniczność, możemy zdecydować się na urlop w podróży – samochodem lub kamperem. Wymaga to więcej planowania, ale za to podróż staje się atrakcją samą w sobie.

Jak widać, sposobów na zorganizowanie wakacji jest wiele. Wszystko zależy od naszych preferencji i stylu urlopu, na jaki mamy ochotę. Najważniejsze, aby odpoczynek był udany i dostarczył pozytywnych wspomnień na cały rok!

Dodaj komentarz