Wybierając się na wypoczynek w Polsce, wielu z nas skupia uwagę na górach, morzu czy jeziorach. Często jednak zapominamy o pewnych, nieco mniej znanych, ale równie atrakcyjnych miejscach. Jednym z nich są Góry Świętokrzyskie. Dlaczego warto je odwiedzić? Zapraszamy do lektury!

Krótka charakterystyka Gór Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to pasmo górskie położone w samym sercu Polski, w województwie świętokrzyskim. Stanowią one północno–zachodni fragment Wyżyny Małopolskiej i rozciągają się na długości około 70 km. Od północy Góry Świętokrzyskie ogranicza dolina Kamiennej, od południa dolina Nidy, a od zachodu dolina Czarniej.

Jest to jedno z najstarszych pasm górskich w Polsce, uformowane już w paleozoiku, na długo przed powstaniem Karpat czy Sudetów. Wewnętrzna budowa tych gór jest niejednorodna – złożone są ze skał magmowych, osadowych i metamorficznych. Charakterystyczne są ostańce denudacyjne zbudowane z twardych piaskowców kwarcytowych.

Najwyższym szczytem Gór Świętokrzyskich jest Łysica, która wznosi się na wysokość 612 m n.p.m. Inne ważne wzniesienia to Łysa Góra (595 m n.p.m.), Czarniec (576 m n.p.m.) oraz Łysiczka (489 m n.p.m.). Najniżej położone obszary Gór Świętokrzyskich znajdują się na wysokości ok. 200–250 m n.p.m.

Mimo niewielkiej wysokości, Góry Świętokrzyskie posiadają typowy górski klimat. Jest tu chłodniej i więcej opadów niż na otaczających je nizinach. Pasmo porastają lasy mieszane z przewagą buka i jodły.

Atrakcje turystyczne Gór Świętokrzyskich

Szlaki turystyczne

Góry Świętokrzyskie oferują wiele szlaków o różnym stopniu trudności – od prostych ścieżek dla rodzin z dziećmi po bardziej wymagające trasy dla zaawansowanych turystów. Przemierzając je, z każdym krokiem odkrywacie piękno przyrody, które zdumiewa swoją różnorodnością.

Unikalne miejsca i zabytki

Klasztor na Świętym Krzyżu to prawdziwa perełka polskiej architektury sakralnej. Znajduje się na szczycie góry Łysiec, najwyższego wzniesienia Gór Świętokrzyskich, co dodaje mu majestatyczności. Miejsce to było znane już w średniowieczu jako ważny ośrodek pielgrzymkowy. Zbudowany w XII wieku kompleks klasztorny przetrwał wieki w niemal niezmienionej formie. Nic więc dziwnego, że zabytek ten przyciąga rzesze turystów i pielgrzymów. Można tu nie tylko podziwiać gotycką architekturę, ale też zwiedzić muzeum przyklasztorne, w którym zgromadzono cenne zbiory sztuki sakralnej.

Zamek w Chęcinach to kolejna perełka regionu świętokrzyskiego. Warownia wzniesiona na skalistym wzgórzu góruje nad miasteczkiem i robi niesamowite wrażenie. Masywne mury, wieże i bramy przenoszą zwiedzających w czasy średniowiecznych rycerzy. Ciekawostką jest, że zamek nigdy nie został zdobyty siłą. Dziś pełni funkcje muzealne, a w podziemiach urządzono stylową karczmę. Organizowane są tu liczne imprezy, jak turnieje rycerskie czy pokazy sokolnictwa. Na miejscu można też skosztować regionalnych specjałów.

Jaskinia Raj uchodzi za jedną z najpiękniejszych podziemnych formacji skalnych w Polsce. Jej wnętrze zdobią bajeczne stalaktyty i stalagmity w kształcie organów, mis i kotar. Panuje tu specyficzny, wilgotny mikroklimat. Jaskinię oświetlają lampki, a trasa zwiedzania wiedzie wygodnymi kładkami. To fascynująca wycieczka w głąb ziemi, która na długo zapada w pamięć.

Rezerwat Kadzielnia obejmuje niewielkie, ale malownicze wzgórze zwane Kadzielnią. Znajdują się w nim odsłonięcia skał wapiennych, będących pozostałością dawnego morza. Można tu zobaczyć skamieniałe muszle, a nawet fragmenty szkieletów gadów morskich sprzed milionów lat. Piękne widoki rozciągają się stąd na Kielce i pasmo gór. Na terenie rezerwatu działa też multimedialne Muzeum Geologiczne, w którym zgromadzono eksponaty z regionu świętokrzyskiego.

Parki przyrodnicze i rezerwaty

Dla miłośników przyrody Góry Świętokrzyskie to prawdziwy raj. Parki przyrodnicze oraz rezerwaty oferują możliwość obserwowania flory i fauny w ich naturalnym środowisku. Zachwycające krajobrazy i nieskażona natura czekają na was na każdym kroku!

Infrastruktura turystyczna w Górach Świętokrzyskich

Góry Świętokrzyskie to region, który ma naprawdę wiele do zaoferowania turystom. Przede wszystkim znajdziemy tu rozległą sieć znakowanych szlaków turystycznych o zróżnicowanym stopniu trudności. Od przyjemnych spacerów po łatwych trasach, po wymagające wędrówki górskie. Szlaki prowadzą do najciekawszych miejsc i atrakcji, jak malownicze wzniesienia czy wapienne skałki. Dzięki temu każdy turysta, nawet amator, bez problemu zwiedzi najpiękniejsze zakątki tych gór.

Infrastruktura turystyczna w regionie jest też bardzo dobrze rozwinięta. Działa tu wiele ośrodków wczasowych, pensjonatów, hoteli i schronisk turystycznych, które zapewniają bardzo dobre warunki noclegowe i gastronomiczne. Często są one połączone z dodatkowymi atrakcjami, jak baseny, wypożyczalnie sprzętu, puby czy sale konferencyjne. To pozwala na komfortowy i aktywny wypoczynek.

Oprócz walorów naturalnych, w Górach Świętokrzyskich znajdziemy też wiele ciekawych atrakcji turystycznych. Warto wybrać się do zabytkowych zamków w Chęcinach czy w Ogrodzieńcu. Można też zwiedzić fascynujące jaskinie Raj i Kroczycką. Muzea, skanseny i galerie prezentują dziedzictwo kulturowe regionu. Latem organizowane są festiwale i inne wydarzenia kulturalne.

Aby ułatwić turystom zwiedzanie i planowanie wycieczek, powstało Centrum Tradycji Turystyki Gór Świętokrzyskich. Oferuje ono przewodniki i mapy, a także informacje o bieżących wydarzeniach i atrakcjach. Organizuje również wycieczki piesze i autokarowe.

Dużym ułatwieniem w poruszaniu się po regionie jest też dobra sieć połączeń autobusowych i kolejowych. Pozwalają one wygodnie dojechać do większości miejscowości i atrakcji turystycznych Gór Świętokrzyskich.

Czy Góry Świętokrzyskie są dla każdego?

Góry Świętokrzyskie to region, który zadowoli każdego turystę. Znajdziemy tu szlaki o różnym stopniu trudności – od krótkich spacerów po wymagające wędrówki górskie. Niezależnie od wieku i kondycji, każdy znajdzie coś dla siebie. Łatwe, dobrze oznaczone trasy pozwolą dotrzeć do najważniejszych atrakcji, takich jak malownicze skałki, wapienne ostańce czy punkty widokowe.

Czy warto jechać w Góry Świętokrzyskie?

Po przeczytaniu powyższego tekstu odpowiedź wydaje się być oczywista. Nie tylko warto, ale wręcz trzeba! Góry Świętokrzyskie oferują mnóstwo atrakcji dla każdego, niezależnie od zainteresowań czy wieku. Zaplanuj już teraz swój wyjazd i odkryj to, co najlepsze w Polsce!

 

Dodaj komentarz